Vitamina C dhe dobitë e saj

Vitamina C, e njohur edhe si acid L-askorbik, është një vitaminë e tretshme në ujë, e cila është e pranishme në disa ushqime, e shtuar tek të tjerët, dhe e disponueshme si një shtesë dietike. Njerëzit, ndryshe nga shumica e kafshëve, nuk janë në gjendje të sintetizojnë vitaminën C në mënyrë indogjene, kështu që ajo është një komponent dietik thelbëso...

4 përdorime të xhenxhefilit

Lëng, i tharë, i përqendruar, i freskët ose i kristalizuar, xhenxhefili ofron shumë përfitime në kulinari dhe shëndet.

Rizomat e tij (rrënjët) janë përdorur nga me shekuj në të gjithë Azinë dhe Indinë, dhe tani vlerësohen në të gjithë botën.

Këtu po ju tregojmë 4 përdorime të dobishme të  xhenxhefilit:

 

1. Leh...

Vajrat që duhet të përdorni nësë keni lëkurë të yndyrshme

Për lëkurë të yndyrshme shpesh është më mirë të përdoret vaj bimor në vend të kremrave të yndyrshme. Si vaj më i mirë konsiderohet vaji i lajthisë. Ky vaj me shtimin e sasive të vogla të vajit jojoba krijon një përzierje të shkëlqyer për kujdesin e përditshëm të lëkurës së yndyrshme. Ky lloj vaji është një zbutës i mirë (zbut...

Vaji i trëndafilit të egër dhe dobitë e tij

Gjëja e parë që duhet të dini: Vaji i trëndafilit në të vërtetë nuk nxirret nga një trëndafil i rritur plotësisht, por nga frutat e bimës.

Kjo bimë rritet në Kili, por gjithashtu mund të gjendet edhe pjesë të tjera të botës.

Fillimisht, ajo u përdor nga fisi Maja dhe Amerikanët vendas për vetitë e saj shëruese.

Vaji i trëndafilit t&eum...

Vaji i hudhrës dhe dobitë e tij

Hudhra është një përëbërës i domosdoshëm i shumë kurave shëndetësore, por roli i saj shtrihet edhe në gatimet e shumta duke u dhënë atyre shije dhe ushqyes të nevojshëm.

Vaji i hudhrës përftohet nga hudhrat e shtypura, të cilat i nënshtrohen një procesi distilimi me avull. Nga ky proces del një vaj i pastër, i përqendruar dhe i shtrenjtë.

Vaji i hudh...

Gjithçka që duhet të dini rreth vajit Tamanu

Vaji Tamanu ka qene objekt kerkimesh per nje kohe te gjate dhe evidencat kane treguar qe aftesia e tij per te sheruar lekurat e demtuara eshte e jashtezakonshme.

Vaji perdoret per raste reumatizme , kuron infeksionet dhe djegiet e lekures. Ai ka efekte anti- inflamatore , antimikrobale dhe antioksidante.

Vaji Tamanu ushqen lekuren , rinderton qelizat e demtuara si dhe rrit qarkullimin e gjakut. Ai eshte shume efektiv tek lekurat me akne dhe pore te zmadhuara !!!

...

Vitaminat bazë për një lëkurë të shëndetshme

Ushqimi që hani nuk duhet të jetë vetëm burim energjie, por duhet të sigurojë të gjitha vlerat ushqyese, mineralet e vitaminat. Ndonëse këto të fundit gjenden dhe në trajtë kapsulash, efekti është më i madh kur ato merren perms një diete të shëndetshme ushqimore.

 Vitamina C

Shumica e njerëzve mendojnë se vitamina C është vetëm...

Si ta dallojmë mungesën e magnezit në trup

Magnezi është një mineral i rëndësishëm, dhe në fakt është i dytë përsa i përket pranisë së tij në organizmin e njeriut. Prandaj, është e rëndësishme që ti kushtoni vëmendje shenjave të mungesës së këtij minerali.

Rreth 60% e të gjithë sasisë së magnezit gjendet në kocka, 25% në muskuj, dhe pjesa tjetër në indet e buta d...

Vitamina D, rreziku i mungesës, burimet

Marrja e mjaftueshme e vitamines D ne femijeri mund te rezultoje nje investim i shkelqyer per shendetin tuaj ne vitet ne vazhdim.

Kjo vitamine eshte tejet e rendesishme per mireqenien e kockave tona. Njerezit mendojne se nje diete e kompletuar mjafton, por ne rastin e vitamines D, pak ushqime jane ato qe e permbajne. Psh., qe te marrim sasine e nevojshme te vitamines D, duhet te konsumojme perdite salmon ose merluc ose sardele. Qe te rrisim perthithshmerine e kesaj vitamine ne trupi...

Ndërgjegjësimi për shëndetin e prostates

Problemet e  prostatës prekin burrat e të gjitha moshave, por a e dini se simptomat e një prostate të zmadhuar mund të fillojnë që në moshën dyzet vjeç? Hiperplazia beninje e prostatës (BPH) është zmadhimi i gjëndrës së prostatës për shkak të një rritje në shkallën e riprodhimit të qelizave të saj. Fenomeni i lidhur ngushtesisht me moshën prek pothuajse të g...