Eznevita Castor Oil

50 ml

Vaj Kastori - Oleum Ricini

Kastori është një bimë e cila është përdorur që para 2500 vjetësh, në kohë të lashta për shërimin e një sërë sëmundjesh si psh sëmundjet e lëkurës, kockave, kundër infeksioneve në fshikzën urinare, kundra dhimbjeve të kokes dhe migrenës. Por jo vetëm në shëndet, ai është përdorur gjërësish edhe në kozmetikë.Ky është një vaj anti-inflamator dhe anti-oxidant që është përdorur për shekuj për përfitimet e saj terapeutike dhe medicinale.Vaji i Kastorit përmban acide vajore të cilat shërbejnë për eliminimin e gazrave në stomak, ka një lëndë kryesore e cila quhet ricin është një lënë proteinike e dobishme për trupin e njeriut, gjithashtu përmban lëndën lipase, vitamina A-E-C-B1-B2 etj.

PERFITIMET PER LEKUREN :
1. PROBLEMET E LEKURES : Vaji I kastorit eshte nje ndihmes I madh kur kemi te bejme me probleme te tilla si : djegiet nga dielli,aknet,lekura e thate dhe shenjat e paslindjes.Ai gjithashtu ndihmon ne eliminim e infeksioneve te tilla si lythat,djegjet nga uji I nxehte,infeksionet ne mes te gishtave te kembeve dhe irritimet kronike. Per trajtimin e problemeve te tilla mund te ndiqen keto hapa :

- Merrni nje tampon pambuku
- Zhyteni ne vajin e kastorit
- Aplikojeni direkt ne lekuren e acaruar
- Lereni per 1 ore
- Lajeni me uje te rrjedhshem
- Perseriteni 2 here ne dite per efekt me te shpejte
- Ne fund mbulojeni lekuren e acaruar me nje tampon pambuku te paster.
Nese lekura e acaruar ka siperfaqe te madhe,beni te njejten procedure por me nje material pambuku me te madhe.

2. INFEKSIONET E GISHTAVE : Vaji I kastorit trajton me efektshmeri infeksionet e gishtave panvaresisht moshes se personit. Perberja e tij me Acid Undesilenik ndihmon ne trajtimin e nje problemi te tille. Ja hapat e kurimit te tij :

-Perzijni 2 luge vaji kastori ne 4 luge vaji arre kokosi
-Aplikojeni ne gishtat e acaruar dhe mbujojeni me nje cope pambuku
-Mbajeni gjate gjithe nates per rezultate me te shpejta
-Perseriteni procedure derisa infeksioni te jete zhdukur plotesisht.

3. RRUDHAT E FYTYRES : Vaji I kastorit ne momentin qe aplikohet ne lekure stimulon prodhimin e Kolagjenit dhe Elastines,duke ndihmuar ne kete menyre ne zbutjen dhe hidratimin e lekures. Ai pengon shfaqjen e rrudhave duke e bere lekuren te duket me e re dhe me e fresket.Rrudhat perreth syve mund te mbulohen permes ketij vaji. Per efekte me te shpejta perdoreni cdo nate para gjumit ne fytyren tuaj .

4. AKNET : Vaji I kastorit eshte I pasur me Acid Ricinoleik I cili ndihmon ne luftimin e baktereve te lekures te cilat shkaktojne akne. Ai deperton lehtesisht ne poret e lekures duke ndihmuar keshtu ne permiresimin e saj. Fare lehte lajeni fytyren tuaj me uje te ngrohte e cila ndihmon ne hapjen e poreve te lekures dhe masazhojeni ate me vajin e kastorit. Mbajeni gjate gjithe nates dhe ne mengjes lajeni lytyren me uje te ftohte.

5. VAJI I KASTORIT SI HIDRATUES I LEKURES : Perqindja e saj e larte me acide yndyrore ben qe vaji te depertoje lehtesisht ne lekure duke eliminuar ne kete menyre tharjen e saj.Por ne kete rast keshillohet te perdoret vetem nje sasi e vogel e tij. Vaji I kastorit ka nje game te gjere perdorimi por vleresimet me te larta I mer vacanerisht per hidratimin e lekures. Pra,nese po kerkoni nje produkt te lire dhe teresisht bimor,ai eshte vaji I kastorit ! 
Perdorimi I tij :
- Disa pika vaji kastori 
- Masazhojeni lehte fyryren tuaj
- Lereni gjate gjithe nates dhe ne mengjes lajeni fytyren tuaj me uje te ftohte.

6. VAJI I KASTORIT SI ZBEHES I SHENJAVE TE LEKURES : Se tepermi vaji I kastorit gjen perdorim per kete arsye.Por,ne kete sektor permiresimet jane ne ritme me te ngadalta (keshillohet perdorimi sistematik I tij per arritjen e rezultatit te deshiruar ). Vaji I kastorit deperton lehtesisht ne lekure duke stimuluar ne kete menyre dhe prodhimin e indeve te reja.

7. SHENJAT E PASLINDJES : Vaji I kastorit eshte perfekt ne eliminim e shenjave te paslindjes tek femrat . Fare mire aplikojeni ate tek te carat e lekures dy here ne dite sistematikisht per arritjen e rezultatit te deshiruar.

8. VAJI I KASTORIT SI ANTIBAKTERIAL : Ai eshte nje disifektant I shkelqyer sidomos tek plaget e hapura. Efektet e tij si antibacterial ndihmojne gjithashtu edhe ne trajtimin e mykut te lekures,infeksionet e gishtave dhe me eliminimin e gervishjeve. Vaji I kastorit mund te perdoret si menyra e pare e eliminimit te problemeve te tilla per shkak per efektit te tij si anti-irritues dhe reduktues I dhimbjeve.

PERFITIMET PER FLOKET : 
9. STIMULON RRITJEN E FLOKUT : Vaji I kastorit eshte perdoruesi me I mire per zgjatjen e flokut. Eshte e keshillueshme te perdoret vecanerisht ne skalpin e flokeve te trashe dhe te ashper . Mund te perzihet dhe me vajin e arres se kokosit apo te bajames. Ai ndihmon ne qarkullimin e lehte te gjakut duke ndihmuar ne rritjen me te shpejte te flokut. Permban Omega 6 dhe Acide Yndyrore te cilat ndihmojne ne pasjen e nje floku te shendetshem. Per rezultate me te shpejta lyejeni flokun tuaj me vajin e kastorit sidomos tek rrenja,masazhojeni lehte dhe mbajeni pergjate gjithe nates. Ai gjithashtu ndihmon ne permiresimin e flokut te djegur sidomos per majat e ndara dhe sherben si nje balsam shume e mire.

10. FORCUES I VETULLAVE DHE I QERPIKEVE : Pervecse nje zgjatues I mire I flokeve,vaji I kastorit sherben edhe si nje stimulus I zgjatjes se vetullave dhe I qerpikeve dhe njekohesisht edhe si nje forcues I tyre. Menyra e perdorimit : lyejini vetullat dhe qerpiket me vajin e kastorit para se te flini gjume dhe perseriteni kete procedure cdo nate per arritjen e rezultatit te deshiruar. Lajini ne mengjes butesisht.

11. VAJI I KASTORIT SI NJE TRAJTUES I MIRE I INFEKSIONEVE TE SKALPIT TE FLOKUT : Infeksionet e skalpit te flokut mund te shkaktojne renie te flokut dhe irritim te lekures te kokes dhe skuqje te saj. Vaji I kastorit si nje anti mykotik,anti bacterial dhe anti viral ndihmon ne luftimin e patogjenit dhe mikro organizmave pergjegjese per probleme e tilla. Perdorimi I rregullt I tij ndihmon ne shpejte ne eliminimin e skalpit te flokut.

12. ERRESON FLOKUN : Vaji I kastorit ndihmon me se miri ne erresimin e flokut dhe e zbut ate njekohesisht. Perdorimi I tij :

- nje pike vaji kastori
- perzjejeni me balsamin tuaj te flokeve
- cdo here qe ndiqni kete perdorim perhapeni ate butesisht ne flokun tuaj.

VAJI I KASTORIT PER SHENDETIN E NJERIUT :

13. KAPSELLEKU : Vaji I kastorit eshte nje ndihmes I madh per eliminimin e kapsllekut . Fare mire pini 1 luge caji vaji ne dite per 3 dite rresht per te arritur efektshmerine e tij.

14. ARTRITI DHE DHIMJA E PERGJITHSHME E KOCKAVE : Vaji I kastorit si nje anti inflamator eshte nje ndihmes I madh ne reduktimin e artritit,dhimbjeve te kockave dhe muskujve te ngrire. Ndiqni hap pas hapi kete menyre perdorimi :

-Merni nje cope te paster dhe njomeni me vaj te kastorit. Vendoseni ne vendin ku ndjeni dhembje dhe siper saj vendosni ne bidon me uje te ngrohte dhe mbajeni per 15-20 minuta.
Kjo procedure duhet perdorur 2 here ne jave ne menyre qe te kete rezultate positive.

15. REUMATIZMA : Acidi Ricinoleik, Acidi Oleik, Acidi Linoleik dhe acide te tjera yndyrore kane treguar efekshmeri ne qetesimin e dhimbjeve reumatike. Perzierja e tij e ilacet apostafate per trajtimin e raumatizmes rrisin efektshmerine e tyre dhe depertojne me lehte ne lekure permes masazhimit te saj.

EFEKTE ANESORE : Edhe pse vaji I kastorit eshte 100 % bimor,ne varesi te lekurave te ndyshme ai reagon ndryshe. Per kete arsye vecanerisht per perdorimin e tij ne fytyre keshillohet nje sasi fare e vogel vaji sepse ne te kundert ai mund te coje ne irritime dhe skuqjeje lekure. Ne lidhje me perdorimin e tij per eliminimin e kapsllekut keshillohet perdorimi I dozes se rekomanduar( jo me shume se nje luge caji ne dite, per 3 dite ) sepse ne te kundert ai mund te coje ne komplikacione te mevonshme ne lidhje me aparatin tretes.